رتبه‌ سوم آذربايجان‌شرقي در خريد تراکتور/ ۱۰ درصد قطعات تراکتور وارداتي است

رئيس سازمان جهادکشاورزي استان آذربايجان شرقي بر لزوم نوسازي ناوگان مکانيزاسيون کشاورزي و افزايش ضريب مکانيزاسيون در استان آذربايجان شرقي تاکيد نمود.

 اکبر فتحي در جلسه مشترک هماهنگي جذب اعتبارات مکانيزاسيون کشاورزي سال 97 که با رويکرد حمايت از کالاي ايراني بين سازمان جهادکشاورزي آذربايجان‌شرقي و شرکت تراکتورسازي ايران - تبريز در محل اين شرکت برگزار شد، با بيان اينکه با توجه به شرايط موجود بايستي در راستاي افزايش بهره وري در امر توليد نسبت به بازسازي و نوسازي ناوگان مکانيزاسيون کشاورزي اقدام و ضريب مکانيزاسيون افزايش يابد افزود: عليرغم کسب رتبه سوم آذربايجان شرقي در جذب تراکتور ، وضعيت مطلوب نمي‌باشد .

وي با بيان اينکه ارتقاي افزايش ضريب مکانيزاسيون در بهبود عملکرد و راندمان توليد نقش بسزايي دارد گفت: در بخش کشاورزي لازم است ادوات و ماشين آلات فرسوده از رده خارج شوند و در راستاي افزايش بهره وري و اقتصادي نمودن توليد لازم است ضريب مکانيزاسيون افزايش يابد .

 فتحي با بيان اين که 56 ميليارد و 410 ميليون تومان از خط اعتباري شماره 6، سهميه استاني بخش مکانيزاسيون در سال‌جاري است، عنوان کرد: هدف از تشکيل اين جلسه جذب سريع اين اعتبار و رفع موانع موجود مي‌باشد .

مديرعامل شرکت تراکتورسازي ايران نيز در ادامه جلسه ابراز داشت: در سال‌هاي اخير با تلاش‌هاي انجام گرفته سازمان جهاد کشاورزي آذربايجان‌شرقي و شرکت تراکتورسازي، ضريب مکانيزاسيون استان پيشرفت قابل توجهي کرده است .

ابوالفتح ابراهيمي با اشاره به اينکه وجود افراد با تجربه و کاربلد و متعهد، باعث افزايش ضريب مکانيزاسيون در استان شده است، افزود: در تهيه و تامين قطعات و توليد آن بيش از 90 درصد به خودکفائي رسيده و سعي داريم تا 10 درصد وابستگي به واردات را نيز مرتفع نمائيم .

وي ادامه داد: صنعت تراکتورسازي از پوياترين صنايع کشور است و همچنان با پويائي به کار خود ادامه مي‌دهد، فروش محصولات  تراکتورسازي مهم ترين عامل ادامه توليد آن است .

مديرعامل شرکت تراکتورسازي تبريز با بيان اين مطلب که تراکتورسازي و صنايع وابسته، 200 هزار شغل به طور مستقيم و غيرمستقيم ايجاد نموده است، اظهار کرد: تراکتورسازي ايران در سال گذشته يکي از ده شرکت صادر کننده نمونه کشوري بود .

وي توضيح داد: با وجود رقابت‌هاي جهاني، تراکتورسازي حضور فعال در عرصه جهاني دارد و بايد در راستاي حمايت از کالاي ايراني از واردات تراکتورهاي خارجي جلوگيري کرد .